Forum 2002-2013

JMN 8.10.2003 13:20 BMG boikottiin Onko joku teistä kenties sattunut katsomaan tätä Idols-ohjelmaa. Minä menin niin viime perjantaina tekemään ja hyvä etten telkkaria nakannut ikkunasta(on kato laajakulmavehje, ei sitä jaksa yksin nostaa). Ei siinä muuten mitään mutta se tuomaristo! Mukakova pitkätukka, vittumaisesti kikatteleva nutipää ja muuten vaan vastenmielinen pallinaama pilkkaavat viattomia ihmisiä. Ken leikkiin ryhtyy se leikin kestäköön, ja julma arvostelu kuuluu kuulemma ohjelman formaattiin, mutta silti...ei hyvän tähden. Varsinkin muudan A.Kallosen kommentti "jos joku ei osaa laulaa niin me sanotaan suoraan että etsi uusi harrastus". Jumalaut, saa kai sitä nyt ainakin huvikseen laulaa oli ääni mikä hyvänsä! Ja se kalju, Hannu Korkeeko se oli...on jätkällä meriitit, tuottanut Emmiä ja Suurlähettiläitä. Ja silti katsoo että hällä on vara hekotella muille. Ja kaikkihan me tiedämme mitenkä komeassa lennossa Emmin kansainvälinen ura on. Ja se nauru. Usch.

Kerro toki Anssi, kun kerta miehen tunnet, onko Asko Kallonen niin vastenmielinen ihminen miltä hän TV:ssä vaikuttaa vai esittääkö se? Ehkä otan tämän liian raskaasti mutta tekis melkein mieli sen Aaärräämät levyt palauttaa kauppaan.
jassu 8.10.2003 14:33 No onhan ne kieltämättä suora sanasia. mut kai se kuuluu siihen ohjelmaan. mut toisaalta kun lähet tollaseen ohjelmaan niin täytyy kestää kritiikkii :shock: ja varsinkin jos susta tulee tähti niin ainakin sillon täytyy kestää myös negatiivistä palautetta et sillee :!: mut sais kyl olla hiukan kiltimpii :D
balisa 8.10.2003 18:58 En ole Anssi mutta jos omistaa sellaiset kasvot kuin Asko Kallonen, ei voi olla paha ihminen.
Ihosta voi lukea koordinaatit jos mihin ilmansuuntaan! Olen jo kerran tämän tänne todennut ja otin pois ja totean jälleen, JMN! Esittää se, teeskentelee näsäviisasta, inhottavaa ihmistä.Jep
muu 8.10.2003 20:25 Jumalaut, saa kai sitä nyt ainakin huvikseen laulaa oli ääni mikä hyvänsä!
No toi nyt ei ehkä oo enää "huvikseen laulamista" jos kerran osallistuu kilpailuun..

Ärsyttää kyl todella paljon se tuomaristo, ihan sama esittääkö ne vai ei, mut ihmiset ainaki pahottaa mielensä oikeesti.. Buttumaisii tommoset typpit jotka ei yhtään ajattele mitä sanoo (ainakaan tarpeeks pitkälle). Vaikka kai niiden työssä on pakko osata sanoo suoraanki..=P Noinko suoraan se Asko sanoo aina Anssin piiseistäki jollei tykkää?
Belaya-RUS 9.10.2003 3:44 Öh... minulla taitaa sitten olla maailman oudoin huumorintaju, kun oikeasti ulvoin naurusta...yksin...kotona, tuota ohjelmaa katsoessani.
Onhan ne tuomariston kommentit aika rajuja, mutta miettikää minkä palveluksen he meille tekevät. Tuntuu, että monilta näistä Idoliksi pyrkivistä puuttuu todellisuudentaju täysin. Kuvitellaanpa, että joku niistä palosireeniäkin pahemmista ulvojista päätyisi julkisuuteen laulamaan, saisimme kuunnella heitä korvat punaisina, tunnista toiseen, päivästä toiseen... Eipä naurattaisi enää, ei!
Niin siis, viihdettähän tämä on, sitä puhdasta hömppää parhaimmillaan.
JMN 9.10.2003 8:48 Joo-o, kuten jo mainitsin niin kyllähän se v-tuilu kuuluu ohjelman ideaan. Ja itseppä kilpailijat ovat sinne lähteneet. Mutta silti...saa kai ihmisten toiveet murskata mutta onko se pakko tehdä niin ilkeästi. Ja pakko myöntää, minuakin huvittaa monet niistä esityksistä ja onhan se periaatteessa viihdyttävää katsottavaa, mutta ne ovat kumminkin ihan oikeita ihmisiä joita pilkataan, eivät näyttelijöitä joiden kanssa asia on etukäteen sovittu (tai mistäs minä tiedän) ja siksi en kyllä moisesta touhusta pidä lain. On kyllä TV-viihteen taso alas vajonnut. Tai ihmisten maku. Kun ei muu viihdytä/naurata kuin moinen nöyryytys-show.
Vääpeli Puiras 9.10.2003 9:10 Kallosen Asko on sympaattinen ja älykäs tyyppi. Hänellä on myös taito sanoa asioista suoraan ja niiden oikeilla nimillä.

Tuo Idols- ohjelmaformaatti ei varmaankaan tuo kenestäkään tuomariston jäsenestä täysin oikeaa kuvaa. Hommaan kuuluu varmaankin se että tuomaristoon armoton ja läpeensä suora kilpailijoille. Toisaalta on hauskaa nähdä tuomariston luonnolliset reaktiot: hämmästys, epäusko, myötähäpeä, ilo jne. Tällainen ohjelma on myös yhdenlaista tirkistelyä. Näemme televisiossa kuinka ihmiset vuodattavat sydänverensä, kokevat tunteiden eri kirjoja, iloitsevat ja itkevät hysteerisesti. Ja sekös meitä kiinnostaa. Toki tunnemme empatiaa lattianrakoon painettujen Idoliehdokkaita kohtaan mutta totuuden nimissä on sanottava että on hyvä että joillekin kerrotaan jo tässä vaiheessa että kannattaisi etsiä uusi harrastus :)
tuisku 9.10.2003 9:28 Eikös sitten Heikoin lenkki nöyryytä kilpailijoita? Se kuuluu formaattiin samoin kuin Idolsissa.

Heikoin lenkkiin ilmoittautuvat tietävät kyllä mihin ovat menossa. Ja samaten tietävät nämä Idols-ehdokkaat että tuomaristo todennäköisesti tulee sanomaan pahasti... Ja voittaja se vasta saakin kuulla kunniansa! Ei sellaista artistia olekaan joka kelpaa kaikille. Tästä tuli mieleen että kovin oli säälittävä asenne sillä yhdellä ehdokkaalla, joka lauloi kirjaimellisesti päin seiniä eli katsoi kaikkea muuta paitsi tuomareita. Kun asiasta huomautettiin, vastaus oli että mä oon mikä oon. Kun tuomaristo sitten muistutti olevansa YLEISÖ ja kysyi eikö tytteli aikoisi katsoa yleisöäkään, vastaus oli että yleisö ei arvostele. Kylläpä on asenne kohdallaan - nimenomaan noin kehitytään esiintyvänä taiteilijana. :roll: Hyvänen aika, mitä yleisö sitten tekee jos ei arvostele?!? Joku "oikea" artisti (en muista kuka) on sanonut että jokainen keikka on kuin työhönottotilaisuus jossa yleisö arvioi hyväksyykö artistin.

JMN Joo-o, kuten jo mainitsin niin kyllähän se v-tuilu kuuluu ohjelman ideaan. Ja itseppä kilpailijat ovat sinne lähteneet. Mutta silti...saa kai ihmisten toiveet murskata mutta onko se pakko tehdä niin ilkeästi. Ja pakko myöntää, minuakin huvittaa monet niistä esityksistä ja onhan se periaatteessa viihdyttävää katsottavaa, mutta ne ovat kumminkin ihan oikeita ihmisiä joita pilkataan, eivät näyttelijöitä joiden kanssa asia on etukäteen sovittu (tai mistäs minä tiedän) ja siksi en kyllä moisesta touhusta pidä lain. On kyllä TV-viihteen taso alas vajonnut. Tai ihmisten maku. Kun ei muu viihdytä/naurata kuin moinen nöyryytys-show.
Essi 9.10.2003 12:14
muu Jumalaut, saa kai sitä nyt ainakin huvikseen laulaa oli ääni mikä hyvänsä!
No toi nyt ei ehkä oo enää "huvikseen laulamista" jos kerran osallistuu kilpailuun..

JMN varmaan tarkoitti, että tuomareilta on typerää kieltää keneltäkään laulamista kokonaan, vaikka heidän mielestään ko. henkilössä ei mitään stara-aineksia olisikaan.
rokstar 9.10.2003 13:41 kyllä tuo aika hirveää katsottavaa aina jossain vaiheessa on. myönnän toki, että siinä nauruun purskahtaa kun jotku rupee kiroilemaan ja tuomareita haukkumaan kun ei kuulevat että eivät pääse jatkoon.

mutta tuomareista. ai hitto. otetaan esimerkki; se äijä joka joskus laulo sen "mä näitä polkuja tallaan". voi luoja. ei se esiintyjä/esitys vaan se tuomaristo. jos itse olisin tuo yrittäjä, olisi kyllä oikeusjuttu edessä niillä tuomareilla... sehän on aivan suoraa kunnianloukkausta (tai mitä sitten laissa kirjoitettuna onkaan) sanoa suoraan että "päivän pohjat kyllä teit! aivan kauhea esitys!".

kyllä vaan karusti sanottuna ne tuomarit ei tajua että ne kilpailijat on IHMISIÄ, ja kaikki aivan TOSISSAAN mukana siinä! jokaisessa on kehuttavaa, mutta kyllä minä kritiikin hyväksyn. mutta se pitää osata perustella.

tästä riittäisi puhuttavaa, mutta kaitpa lopetan. aika turha ohjelma muutenkin - mun mielipide.
jassu 9.10.2003 14:32 Tuomariston pitäs kyllä sanoo lempeemmin. jos tuomaristo sanoo jollekin kilpailijalle pahasti niin kilpailijat (ei kyl kaikki mut osa) ottaa sen huumorilla. jos nyt tajusitte mitä hain :wink:
Norsku 9.10.2003 16:32
rokstar kilpailijat on IHMISIÄ, ja kaikki aivan TOSISSAAN mukana siinä!


Ei ne kaikki kyllä IHAN tosissaan sielä oo mukana :P
Anssi Kela 9.10.2003 19:31 Kerro toki Anssi, kun kerta miehen tunnet, onko Asko Kallonen niin vastenmielinen ihminen miltä hän TV:ssä vaikuttaa vai esittääkö se? Ehkä otan tämän liian raskaasti mutta tekis melkein mieli sen Aaärräämät levyt palauttaa kauppaan.

En ole nähnyt Idolsia kertaakaan, joten tätä on nyt hyvin vaikea kommentoida. Mukava mieshän Asko on. Olen aina arvostanut nimenomaan hänen suorapuheisuuttaan ja sitä, että hän pystyy myös lunastamaan suorat puheensa hyvällä näkemyksellään asioihin.
Sami 9.10.2003 19:37 Idolsista:

Tässä maailmassa on niin paljon epärehellisyyttä ja vääränlaista kohteliaisuutta, että on arvokasta ja piristävääkin, että jossakin televisio-ohjelmassa ihmiset sanovat suoraan rehelliset mielipiteensä.

Aika raakaahan se toki on, varsinkin kun ne raadin arviot ja kilpailijoiden suoritukset ja reaktiot ovat koko kansan nähtävillä televisiossa. Toisaalta niiden tähteydestä haaveilevien pitäisi olla iloisia siitä, että heillä on mahdollisuus saada asiantuntijoiden rehellistä palautetta. Ehkäpä joku tosiaan tajuaa, että hänen ei kannata tuhlata aikaansa laulajan urasta haaveiluun.

Askosta olen saanut sympaattisen miehen vaikutelman, myös Idolsin perusteella.
Belaya-RUS 10.10.2003 4:34 Tietenkin se on henkilökohtainen tragedia, kun huomaa, että kunnianhimoa on vaikka lampaat söisi, mutta lahjoja ei nimeksikään. Parempi silti että se kerrotaan suoraan ja nämä ihmiset voivat suunnata energiansa johonkin muuhun.

Sitäpaitsi antavathan nämä tuomarit välillä palautetta myös tyyliin "et ole ihan sitä, mitä haemme, mutta älä misään nimessä lopeta laulamista"
Gimma 10.10.2003 11:00 Ei kannata katsoa näitä ohjelmia, jos ne ärsyttävät. Aikanaan katselin 15 minuutta yhdestä Popstar-jaksosta ja se riitti. Arvelen, että Idols-ohjelma on samanlainen, joten en myöskään katso sitä.
jonde 10.10.2003 16:11 se on just ihan SAIRAAN hyvä!!! oikeesti se on parasta mitä telkkarista tulee ko ne on vaa nii mahatvii ne kilpailijat! :mrgreen: oijoi...
keva 11.10.2003 15:58 a.
Norsku 11.10.2003 16:39
keva Melkeen aivan sama kun tulis joku "Sinustako huippu- urheilija"- ohjelma. Pääsisit remuamaan vaikka nyt sitten salibandykentälle huippuluokan varusteet päällä ja se voittaa kuka "kikkaa" maalivahdin hienoiten pihalle. Ei se nyt hemmetti sentään riitä.


Kukaan ei kai sentään synny muskeleiden kanssa, kuten lauluäänen kanssa voi joissakin tapauksissa käydä. :wink:
jonde 11.10.2003 17:32 hmmm.. :roll: en tarkottanu et ne olis mitenkään erityisen lahjakkaita, mutta ne on vaan nii hauskoja!! siis ei ne sillee oo hauskoi, vaa sillee et sitä o hauska kattel, ko ne esiintyy...ei pahalla teille ketkä on ollu siel koe-esiintymisis.. :? okei tota oli vähä vaikee selittää ja se meniki vähä sönköttämiseks mut kuiteski... :oops:
keva 11.10.2003 17:52 a.
Norsku 11.10.2003 18:06
keva Ei urheilussa nyt välttämättä tarvii muskeleita.. Itekään en omista.. Ei sillä että olisin huippu- urheilija. Mutta kyllä laulunääntä voi kehittää yhtä lailla kuin urheilijan taitojakin.. Luulisin.


Toki voi mutta yleensä nimenomaan lauluÄÄNI on aikalailla syntymälahja. Huippu-urheilijaksi harjoittelulla oppisi varmasti jokainen.
marire 11.10.2003 18:14 mä tykkäsin Pöpstarssista, ja tykkään nyt Idolsistakin, koska musta on hauska nähdä, onko tavallisten ihmisesten joukossa tähtiä.
Ja musta on vaan hyvä,että ihmisille sanotaan suoraan,onko niistä alalle,ettei ne koko elämäänsä yritä turhaan laulaa vaan etsii toisen ammatin.Tosin joskus se jatkuva itsepäisyys ja yrittäminen voi olla järkevää,kuten Anssin tapaus todistaa
tuisku 11.10.2003 18:30
Norsku Toki voi mutta yleensä nimenomaan lauluÄÄNI on aikalailla syntymälahja.


Totta. Laulutekniikkaa voi kyllä kehittää paremmaksi mutta yleensä lauluääni on mikä on.
jassu 13.10.2003 10:36 popstarsista en tykänny enkä erityisemmin idolsista, mut sitä tulee kyl kateltua. ihan mukavaa ajanvietettä :D
JMN 13.10.2003 11:14
marire mä tykkäsin Pöpstarssista, ja tykkään nyt Idolsistakin, koska musta on hauska nähdä, onko tavallisten ihmisesten joukossa tähtiä.


No "tavallisten ihmisten" joukostahan kaikki tähdet ovat alkujaan peräisin, ei kai kukaan ole julkkis ja stara syntyessään ellei sitten satu olemaan joku Lisa-Marie Presley tai Julian Lennon. Ihan normaali kölvi läntiseltä Uudeltamaalta Anssikin on.
anguished 14.10.2003 12:09 Kyllähän tuota Idolsia tulee katseltua. Ja mun mielestä tuomarit on ihan ok, sanovat ainakin asiat suoraan niinkuin he sen näkevät.

edit: typo
JMN 14.10.2003 12:39 Niin sanovat joo, ja vittuilevat päälle. Tänään oli iltapäivälehdissä mielenkiintoisia artikkeleita aiheen tiimoilta.
Mari 14.10.2003 14:23 Kuulin noista lehtijutuista radiosta, pitää varmaan käydä vilkaisemassa. Niitten piti jututtaa Kallosta YleX:lläkin, mutta en kuunnellut niin pitkään.

Eilisiltana tuli mielenkiintoinen keskusteluohjelma, jossa oli Kallosen Askon lisäksi pari hylättyä idoliehdokasta, Kana ja joku mediatutkija. Ei siinä kyllä hirveesti mitään uutta tullut. Askohan siinä tietty oli pääosin puolustus- ja selittelykannalla. Kana antoi kyllä melko kanamaisen kuvan itsestään tinkaamalla Askolta perusteluja ilkeilylle ja sitten vielä yritti selitellä ettei media ainakaan häneen vaikuta, mitä nyt on muutama oma ohjelma tv:ssä ja radiossa. Uutta minulle oli ainakin se, että Askon mukaan tuomaristo kuuntelee kilpailijoita pitempäänkin kuin ne 15 sekuntia, joiden jälkeen aletaan nauraa päälle - että se on leikattu niin että homma etenee. Eikä ne kaksi idoliehdokasta olleet ollenkaan katkeria, toinen oli saanut näyttelijäpaikan tv-esiintymisensä perusteella ja toinen vaan tykkäsi esiintyä (taas). Keskustelun vetäjä tenttasi Askolta, että eikö voittajalle luvatakaan taivaspaikkaa poptaivaalta vaan vain levytyssopimus. Helou - Gimmel - ne myi sata tuhatta levyä... mahtaakohan levytyssopimus olla noiden idoliehdokkaiden mielestä taivaspaikka?

Minusta hauskinta ohjelmassa on ehdottomasti ne tuomarit! Ei kilpailijoille voi niin nauraa, ne on pääosin joko järkyttävän hyviä, säälittävän huonoja tai jotain latteaa välimaastoa. Mutta tuomareiden ilmeet on kyllä hupaisia, erityisesti miespuolisten. Niistä näkyy kärsimystä, tyrmistystä ja "mä oon ihan myyty"-ilmeitä. Ajatelkaa mikä homma niillä on kun tuhat ihmistä pyrkii idoliksi ja kaikille pitää sanoa selkeästi oma kantansa. Kyllä siinä pakostikin välillä tulee sanottua turhan ankarasti. Asko on kuitenkin aika ihmimillinen tyyppi, se liehutukka häiskä sanoo mitä ajattelee, mutta se silmälasipäinen kalju äijä sietäisi saada vähän loskaa niskaansa. Se on just sellanen ärsyttävä muka-asiantuntija-kriitikko joka yrittää mahdollisimman hauskoin sanakääntein mollata kaiken mikä ei häntä miellytä. Tämä on ilkeilyä! Se pitäis saada vastaamaan puheistaan eikä juoksuttaa Askoa selittelemässä kaikissa kissanristiäisissä. Toisaalta saapahan Askokin käytännön kokemusta siitä miten julkisuutta käytetään keppihevosena. :)
muu 14.10.2003 17:36 Mäki sattumalta kuulin radiosta ku siäl haastateltiin sitä "toi kosketti mua" -Nannaa (bongattu muuten Anssin keikalla Savoyssa :shock: ). Seki siinä lähinnä puolusteli. Ne kilpailijat kuulemma esittää aina kaks piisiä, ja oikeesti ne tuomarit analysoi paljon pitempään. Ja et on leikkauksen syytä et homma vaikuttaa niin tylyltä..
Gimma 14.10.2003 18:10 Iltapäivälehdissä tänään ja telkkarissa oli näistä "nöyryytysohjelmista" juttua eli Idolsista ja Heikoin lenkki -ohjelmasta. Kyllä näiden kilpailuihin osallistujien täytyy tietysti olla valmiita ottamaan vastaan kritiikkiä ja varmaan tietävätkin pelin hengen. En kyllä silti ymmärrä tällaisia ohjelmia, joissa nöyryytetään ja pilkataan ihmisiä. Ovatko ne tosiaan jonkun mielestä viihdyttäviä? Mitä se kertoo sellaisesta ihmisestä, joka naureskelee toisten nöyryyttämiselle? Lapset katselevat näitä ohjelmia ja luulevat, että toisten kiusaaminen on hauskaa. Opeta siinä sitten lapsille toisten kunnioittamista. Joku kolumnisti kirjoittikin mielestäni oivallisesti, että haluatko sinä, että lapsesi on välitunnilla se heikoin lenkki!
Norsku 14.10.2003 18:28 Täytyy kuitenkin muistaa että ohjelmien _päätavoite_ ei ole nöyryyttää osallistujia vaan voittona on rahaa tai levytyssopimus. Ite oon sitä mieltä että tuomarit Idolsissa on välillä vähän liian ankaria ja varsinkin se nutipää sais mun puolesta saada potkun persuksiinsa. Heikoimmassa lenkissä juontajan sanomiset on ihan ok. Sinne mentäessä kaikki ainakin tietää mitä tuleman pitää. Ja jos formaatti vaatii, niin miksi mentäisiin karsimaan? Eri asia on se että kuka alunperin suunnittelee sellasta formaattia mikä osittain perustuu ihmisten nolaamiseen.
erkki 15.10.2003 21:53 Aivan oikein BMG ja MTV3 boikottiin. Samoin ylex ja kaikki muut pikku-suomen sisäpiiriläiset toimittajat ja seurapiirihait. Menkää vaikka kanarialle pätemään. En oo ikinä nähnyt noin idioottiporukkaa edes kännissä nakkikioskin jonossa kun noi idols -ohjelman tuomarit. Jos ette muuta duunii keksi niin olkaa mieluummin sitten työttömiä. Eikös se asko itkeny kuultuaan anssin biisin.. nyyh nyyh, ja nyt se halailee teinareita liikuttuneena nyyh nyyh... NIIN KAUNIS ... JA OSAS VIELÄ LAULAA... herranjestas anssi hanki itellesi arvoisesi yhteistyökumppani please :lol:

mieletön hittibiisi teinareille ja vanhuksille:
I saw you
http://www.velderado.com
tuisku 16.10.2003 6:12
Norsku Heikoimmassa lenkissä juontajan sanomiset on ihan ok. Sinne mentäessä kaikki ainakin tietää mitä tuleman pitää.


Idoliehdokas joka on vähääkään vaivautunut ottamaan asioista selvää, tiesi kyllä millaisen tuomariston eteen on menossa. Naljailu kuuluu formaattiin aivan kuten Heikoimmassa lenkissäkin. Ohjelman ulkomaisten versioiden tuomarit ovat vielä paljon pahempia! Ja kyllä Kirsi Salokin on sanonut monelle kilpailijalle sen verran pahasti, että syyte tulisi jos se olisi tapahtunut jossain muualla kuin ko. ohjelmassa. Naurettavinta tässä on että vapaaehtoisesti ja pelin hengestä tietoisina kilpailuun osallistuneet raivoavat kameralle kun joku sanoo pahasti. ("Me teiniäidit vielä näytetään tuolle!") :roll:

Tuli tästä muuten mieleen, taisin jostain lukea että Jenkkilässä on nyt sellainen Idols -tyyppinen ohjelma jossa ihmisiä arvostellaan vain ulkonäön perusteella. (Am I Hot taisi olla ohjeman nimi, tai jotain sinne päin.) :shock:
A.K. 16.10.2003 15:27
tuisku
Tuli tästä muuten mieleen, taisin jostain lukea että Jenkkilässä on nyt sellainen Idols -tyyppinen ohjelma jossa ihmisiä arvostellaan vain ulkonäön perusteella. (Am I Hot taisi olla ohjeman nimi, tai jotain sinne päin.) :shock:

Jenkkilä on jenkkilä. Televisioviihteen luvattu maa. Varmasti on tuossa maassa kaikki jo kokeiltu, ja lisää keksitään.
keva 19.10.2003 16:52 a.
balisa 19.10.2003 18:09 NIIN ON ERKKI; MÖREÄMPÄÄ MIESÄÄNTÄ KEHIIN!!!
JMN 4.11.2003 11:53 Katsoin viime perjantain jakson ja mitä näinkään: tuomarit olivat kuin eri ihmisiä! Asko K. oli lempeä kuin lehmänp**ka ja kikatteleva nutipääkin ihan mukavan oloinen veikko. Liekkö ankara kritiikki vaikuttanut meininkiin vai onko vaan niin että enää ei ole aihetta olla niin ilkeä.
tuisku 4.11.2003 12:55
JMN Liekkö ankara kritiikki vaikuttanut meininkiin vai onko vaan niin että enää ei ole aihetta olla niin ilkeä.


Luulenpa ettei kritiikillä ole juuri osuutta muutokseen. Nyt on helppo olla kiltimpi kun yleisö päättää ja tuomaristo vain mutisee omia pieniä mielipiteitään. Jos tuomarit haukkuvat jonkuin kilpailijan täysin lyttyyn, tulee pian syyte yleisön mielipiteeseen vaikuttamisesta. Ei sen puoleen - kaikki muut paitsi tuomariston suosikki saavat myös negatiivista palautetta. :roll:

Minua tuomareiden käytös ei ole häirinnyt koko aikana. Taatusti ovat asiansa osaavia ihmisiä vaikka joskus tuleekin sanottua pahemmin. :)
Joz 4.11.2003 14:18 Samaa mieltä Tuiskun kanssa. Sen mitä itse olen katsonut, niin tuomaristo on ollut ihan asiallinen joitakin kohtaan (alusta asti). Puhun siis tyypeistä, jotka selkeästi osaavat laulaa. Yksi kaverinikin (osaa laulaa hyvin) oli käynyt karsinnoissa eikä ollut päässyt jatkoon. Hänelle oli sanottu suurinpiirtein "Sä osaat laulaa hemmetin hyvin, mutta et ole sitä mitä me haetaan". Kuulostaa pitkälti tavalliselta työhaastattelurepliikiltä.

Hmm.. mikäs tässä oli pointti.. niin siis aivan. En usko, että kritiikki on vaikuttanut tuomariston käytökseen. Nyt ei vain ole tarvetta olla enää paskamainen.
jassu 4.11.2003 14:36 Lainattu: Hmm.. mikäs tässä oli pointti.. niin siis aivan. En usko, että kritiikki on vaikuttanut tuomariston käytökseen. Nyt ei vain ole tarvetta olla enää paskamainen.

Just tollee se menee. Tuomaristo ei vaan voi enää vaikuttaa. No olihan tuomariston pakko karsia joukosta ne jotka ei "tosiaan osannu yhtään laulaa" ,muutehan kansa olis voinu vaik vitsillä äänestää voittoon jonkun jolta toi laulu ei oikeen luonnistu :wink:
Nappisimmu 4.11.2003 14:37 Kannattaako sitä BMG:tä nyt kuitenkaa niin kauhiasti boikotoida ku onhan sen leivissä Anssikin.
tuisku 5.11.2003 17:51 Aika hyvä pointti tuokin!
rokstar 7.11.2003 14:22 ajatelkapaa sellaista asiaa, että ennen KOULUISSA annettiin laulamisesta erillinen numero! ja kuvitellakkaan miten monet ihmiset suhtautuu siihen jos opettaja antaa laulusta huonon numeron? se ei kyllä itsetuntoa kohota.

tästä päästään sellaiseen "ongelmaan", että em. asian takia monet ihmiset eivät laulun merkeissä avaa suutaan ollenkaan, koska sai koulussa laulusta kutosen, ja näin "tietää" olevansa huono laulaja.

mun mielestä idolssissa on vähän sama juttu. mutta kuten joskus tähän sanoinkin, kyllä jotkut kilpailijatkin menevät vähän yli joskus...

btw, oikea tyyppi kyllä voitti sillon sen ekan semifinaalin, siis se jani wickholm tj :)
tuisku 7.11.2003 15:02
rokstar ajatelkapaa sellaista asiaa, että ennen KOULUISSA annettiin laulamisesta erillinen numero! ja kuvitellakkaan miten monet ihmiset suhtautuu siihen jos opettaja antaa laulusta huonon numeron? se ei kyllä itsetuntoa kohota.


Ennen? Kyllä minäkin vielä ala-asteella ainakin sain laulusta numeron... Tunnen muutamia (minua vanhempia, "vanhan ajan opettajien" haukkumaksi tulleita) jotka vieläkin muistelevat (nyt jo hilpeydellä) kuinka saivat laulusta kuutosen ja ope haukkui koko luokan kuullen. :shock: Vaan ei jäänyt minulle traumoja - laulu oli aina kymppi! :mrgreen:
jassu 7.11.2003 15:11 no minä oon saanut laulusta numeron vielä ylä-asteella et sillee :wink: ite sain muistaakseni kasin mut mua jännitti se laulaminen NIIN paljon, et ääni kuulosti NIIN kauheelta no ei se siitä paremmakskaan kai oo muuttunu :?
balisa 8.11.2003 14:13 Minusta mitään vikaa ei ollut raadin äänestyksessä, selvästi Tuisku oli parhain! Vähän jos pistäisi ääntään asteen matalemmaksi, voittaisi koko potin! Pistähän korvan taakse! Tumma laulu, kuten Saija Varjus teki tangokuninkaallisissa, vaikea laulu mutta erittäin hyvä tulkinta. Käytti ääntään. Nosta ja laske. Jos pystyt!
tuisku 8.11.2003 14:51
balisa Minusta mitään vikaa ei ollut raadin äänestyksessä, selvästi Tuisku oli parhain!


Köh... Kiitoksia... :mrgreen:

:lol:

Ja sitten takaisin Idolsiin. ;) Antti T. oli tosiaan paras viime kierroksella. Saisi minun mielestäni voittaa koko kisan, mutta viimeistä edellisen kierroksen Hanna Pakarinen on myöskin melkoisen kova nimi finaalissa. Eka finalisti, J. Wiima tai mikä olikaan, ei kyllä tule voittamaan vaikka olisi kuinka hyvä - kun kerran etsitään POP-idolia... :roll:
Harry 8.11.2003 15:34 Aika jännä huomata, että vaikka nyt "kansa" päättää finaaliin pääsijöistä, niin kaikkina kolmena kertana tuomaristo on ollut veikkauksessaan samaa mieltä. =)
balisa 8.11.2003 15:57 ääh.. tämä ol hölmö kommentti :roll:
keva 8.11.2003 17:15 a.
jonde 8.11.2003 18:54 mutta ei tuomareitten homma ihan vielä oo ohi, nimittäin sitten kun on käyty läpi viisi seitsemän hengen ryhmää, ja kansa on valinnut yhden jatkoon jokaisesta sakista, valitsee tuomaristo kaikista tiputetuista vielä kaksi niiden viiden valitun joukkoon! FAKTAA! :!: